- зміна класного вчителя;
- поява вчителів предметників;
- збільшення об’єму домашнього завдання;
- відсутність постійного учбового кабінету;
- та інш.
Всі ці особливості є причиною погіршення емоційного стану п’ятикласників, підвищеного рівня тривожності та агресії. Також психологічні дослідження свідчать про те, що саме серед учнів 5 класу в останні роки збільшилися спроби суїциду.
Психологічною службою НВК «Ступені» було також проведено психологічна діагностика учнів 5 класу. Основною метою дослідження було вивчення рівня емоційного стану учнів та особливості взаємодії та спілкування в класному колективі.
Особливістю 5 класу у вальдорфскій школі є те, що класний вчитель продовжує вести клас с 1 по 8 клас, а також продовжує вести більшість предметів за програмою. Також учні 5 класу мають постійну учбову класну кімнату. Все це є стабілізуючим фактором у процесі адаптації учнів.
Після проведення психологічної діагностики, ми отримали наступні результати:
1. Рівень самооцінки учнів є середнім (65%) та високим (35%), це є свідченням позитивного самосприйняття учнів та позитивної оцінки своєї поведінки, що є не характерним для учнів 5 класу загальноосвітньої школи.
2. Результати соціометрії показали, що серед учнів не створені групування, весь клас позитивно налаштований на спілкування та взаємодію. Це виключає збільшення почуття тривожності та агресії у учнів.
3. Клас перебуває у стані розподілу соціальних ролей. Але відсутність агресії та конфліктів, робить цей процес послідовним та емоційно позитивним. Учні пробують себе у різних соціальних ролях, вчитель із розумінням ставиться до цього періоду та не перешкоджає, а лише підтримує позитивний настрій класу.
Результати психологічного дослідження 5 класу є показником ефективності технологій вальдорфської педагогіки: всі учні мають високий рівень шкільної адаптації та низький рівень тривожності і агресії. Всі учні мають стабільний позитивний емоційний стан, що є високим показником психологічного комфорту у класному колективі.
Психолог Штепура М.С.