Ще нещодавно існувала стандартна формула - щоб дитина виросла всебічно розвиненою, потрібно щоб крім шкільної програми вона вивчала ще музику та англійську. Безумовно, це дуже корисно, але чи достатньо для того, щоб почати життя, де необхідний здоровий глузд?
Щоліта тисячі мам, у яких діти досягли віку 6-7 років, юрмляться у шкільних дворах, переживаючи та обмінюючись інформацією. Яка школа краща? Яка вчителька добріша? Запитайте у будь-якої: "Ви хочете, щоб ваша дитина просто закінчила школу, добре засвоївши шкільну програму, або щоб у вашій дитині (крім міцних знань) розвинулися її особисті природні здібності, які, можливо, ще ніяк не виявилися до 6 років?" . "Звичайно друге!" - дадуть відповідь вам. І цього можна досягти. Такі цілі ставить собі Вальдорфська (Штайнерівська) система освіти.
У Вальдорфських школах ви ніколи не зіткнетесь при вступі з сортуванням першокласників на три сорти. Кожен важливий. І кожен талановитий. Тут маленька людина не "результат спадковості та зовнішнього впливу", а унікальний, неповторний творчий початок. Кожен із нас відчуває у собі своє неповторне "Я". Чому ж ми відмовляємо у цьому дітям?
Наші дітлахи дивляться на першого вчителя, як квіти соняшника на сонці. Його авторитет часом затьмарює авторитет батьків. Важливо з яким настроєм він йде до дітей. Хіба ви хочете, щоб у вашому малюку він бачив лише "матеріал для обробки", який треба привести до певного стандарту?
У Вальдорфських школах атмосфера зовсім інша. Тут основна мета - розвинути здібності кожного учня і зміцнити його віру у свої сили. Багато уваги приділяється розвитку ініціативи, творчого підходу та почуття відповідальності. Школа пропонує такий спосіб пізнання світу, який унеможливлює почуття відчуженості від нього.
Так. Ви правильно зрозуміли. Вальдорфська система значно більшою мірою націлена на розвиток природних здібностей дитини, ніж просто передачу знань. А результат вражає: середній бал випускників вальдорфських шкіл вищий, ніж у середньому по країні, так само як і відсоток вступників до ВНЗ.
Але це основний предмет гордості системи. Здивовані? Думаєте: "Що може бути важливіше знань?". Вміння ними користуватися. Як то кажуть "розумний не той, хто багато знає, а той, хто вміє пов'язати".
Як цього досягти? Важливо на початку навчання сформувати в дитини правильне уявлення про світ загалом. Тоді він і окремі предмети сприймає легше, і зв'язок між ними відчуває, і розуміє причини. Але й цього мало. Різноманітність культур – велике багатство людства. Тут вчать не лише розуміти та поважати їх, а й уміти взаємодіяти з ними. Досягнувши цього, він впевнено почуватиметься у будь-якому соціальному оточенні. Це підтверджує той факт, що серед випускників Вальдорфських шкіл немає безробітних. Вони краще не лише утворені, а й підготовлені до життя. Ось і є основний предмет гордості цієї системи. На території колишнього СРСР такі школи почали створювати з 1989 року. Їхня кількість зростає. В даний час проходять регулярні семінари в Росії, Україні, Казахстані, Латвії, Литві, Грузії та популярність їх велика. Тільки в Росії Вальдорфські школи відкриті в Москві, Санкт-Петербурзі, Ярославлі, Володимирі, Воронежі, Рязані, Казані, Самарі, Жуковському, Зеленограді, Тюмені, Іркутську, Смоленську, і це далеко не повний список. Ще більше відкрито дитячих садків.
Думайте, вирішуйте, і пам'ятайте: доля вашої дитини залежить не так від кількості засвоєних знань, як від того, наскільки близька до дійсності її мислення.